Horgászkaladok
Cikkek
 
Hasznos oldalak
 
Etetőanyagok
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Halfajok horgászata
Halfajok horgászata : Süllő horgászata

Süllő horgászata

  2006.05.11. 20:42

Hol keressük: A süllõ folyó és állóvizeinkben egyaránt megtalálható. Szereti a kemény medrû vízrészeket, az iszapos részeket kerüli, mivel kevesebb az oxigén. Mindig búvóhelyet keres magának, ahová beállhat és innen csap le áldozatára. Szabályozatlan folyóvizeken búvóhelyet jelenthet egy alámosott partszakasz, a fák gyökereinek kusza halmaza, vízbedõlt fák, elsüllyedt hajóroncsok. Szabályozott folyóvizeken a partbiztosító kõrézsûk, ruganyok, gátak, sarkantyúk jelentik a megfelelõ búvóhelyet a süllõ számára. Gyakran a vízbenyúló stégek alatt keres menedéket. Vízerõmûvek oxigéndús alvizén is elõszeretettel tanyázik, itt nappal is állandóan mozog, hajtja a kishalrajokat. Megtalálható még teljesen akadálymentes vízrészeken is, itt gyakran csak beáll a meder egyenetlenségeibe, sokszor a medertöréseknél meglepõen szép zsákmányra tehetünk szert. Folyótorkolatok, befolyók is kedvelt tartózkodási helyei. Állóvizeken kerüli az iszaplerakódásos részeket, állandóan követi a kishalrajokat, nádtisztásokon, vízinövények között, elsüllyedt fák tövében tanyázik, fõleg többedmagával. Tehát ahol fogtunk egy süllõt, ott számíthatunk akár további kapásokra is. Nappali órákban a süllõt a fenék közelében, éjszaka közvetlenül a felszín alatt keressük.

Hol keressük:
A süllõ folyó és állóvizeinkben egyaránt megtalálható. Szereti a kemény medrû vízrészeket, az iszapos részeket kerüli, mivel kevesebb az oxigén. Mindig búvóhelyet keres magának, ahová beállhat és innen csap le áldozatára. Szabályozatlan folyóvizeken búvóhelyet jelenthet egy alámosott partszakasz, a fák gyökereinek kusza halmaza, vízbedõlt fák, elsüllyedt hajóroncsok. Szabályozott folyóvizeken a partbiztosító kõrézsûk, ruganyok, gátak, sarkantyúk jelentik a megfelelõ búvóhelyet a süllõ számára. Gyakran a vízbenyúló stégek alatt keres menedéket. Vízerõmûvek oxigéndús alvizén is elõszeretettel tanyázik, itt nappal is állandóan mozog, hajtja a kishalrajokat. Megtalálható még teljesen akadálymentes vízrészeken is, itt gyakran csak beáll a meder egyenetlenségeibe, sokszor a medertöréseknél meglepõen szép zsákmányra tehetünk szert. Folyótorkolatok, befolyók is kedvelt tartózkodási helyei. Állóvizeken kerüli az iszaplerakódásos részeket, állandóan követi a kishalrajokat, nádtisztásokon, vízinövények között, elsüllyedt fák tövében tanyázik, fõleg többedmagával. Tehát ahol fogtunk egy süllõt, ott számíthatunk akár további kapásokra is. Nappali órákban a süllõt a fenék közelében, éjszaka közvetlenül a felszín alatt keressük.


Kapási idõk:
Ha elõször egy röpke pillantást vetünk a halra, pontosabban a szemére, nyilvánvalónak látszik, hogy a süllõ elsõsorban a szürkület óráiban szerzi zsákmányát. Ezért horgászatára a késõ esti, illetve a kora reggeli órák a legalkalmasabbak, ezzel nem azt akarom mondani, hogy nappal nem érdemes horgászni rá, hiszen vízterület, idõjárás, vízjárásfüggõ a süllõ kapókedve. Vízállásváltozásra az összes hazai halfajaink közül a süllõ reagál talán a legérzékenyebben, a tisztuló vizet szereti a legjobban, sõt áradás elõtt ún. pezsdüléskor is megtartja kapókedvét, szennyes, koszos áradásnál viszont nem nagyon vesz magához táplálékot. Az idõjárásváltozás is befolyásolja kapókedvét, borongós csepergõs idõben akár a déli órákban is számíthatunk a kapására, ilyenko is aktív, holdvilágos éjszakákon is gyakori süllõkapásokra számíthatunk. Örökérvényû szabály süllõzésnél is: ha rabolni látjuk a ragadozót az már tulajdonképpen fél siker, zsákmány csak akkor lesz a halból, ha megfelelõ felszerelést, csalit alkalmazunk.

Horgászmódszerek:
Süllõre többféle módszerrel is horgászhatunk, ezért méltán népszerû halfajta egész Európában. A legelterjedtebb módszer a fenekezés, amikor a csalihalat közvetlenül a fenék fölött kínáljuk fel. Folyóvizeken érdemes laposabb ólmot használni, mert a sodrás könnyen elviheti a szerelékünket.
Ha azt akarjuk elérni, hogy a csali kicsit eltávolodjon a vízfenéktõl, érdemes könnyített szereléket alkalmazni, amely lehet tirolifás szerelék könnyített súly, oly módon, hogy egy mûanyag hajlékony csövet az egyik oldalán egy mûanyag dugóval, a másik oldalán pedig ólommal dugaszoljuk el légmentesen, mivel a levegõ bezárva marad a csõbe ezért a csõ vége mint egy keljfeljancsi módjára eltávolodik a vízfenéktõl, megemeli a szereléket), ezzel a módszerrel elsõsorban akadályban gazdag, illetve kissé iszapos medrû vizekben horgászhatunk. A másik megoldás, hogy a fõzsinórra felfûzve a horogelõke és az ólom közé beiktatunk egy megfelelõ méretûre vágott parafadugót, ez is kicsit megemeli a szereléket (fõleg a Balatonon népszerû).


Tartásokon, akadályos területeken alkalmazhatjuk az úszós módszert, csak és kizárólag rövid dobásoknál, legcélszerûbb a csónak használata. Az úszós süllõzésnél nincs szükség olyan erõs szerelékre mint a csukánál leírtakban, csak indokolt esetben pl. nagyobb halakat sejtünk, nagyon akadós a horgászhely. Acélelõkére sincs szükség, helyette inkább alkalmazzunk kevlárszálat, ugyanolyan harapásbiztos, de viszont megfelelõen lágy. Egyaránt használhatjuk a lefenekezett és a szabadon úsztatott úszós módszert.
Van olyan horgász aki elsõsorban szereti megkeresni a süllõt, nekik a kedvenc módszerük a pergetés. A süllõt mindig valamilyen takarás mellett keressük, ezért a mücsalit is próbáljuk meg így dobni. A pergetésnek is számtalan fajtája lehet, érdemes megpróbálni, fõleg nagyobb süllõkben bõvelkedõ vizekben az élettelen csalihallal való pergetést. Amelyet úgy használunk, hogy fûzõtû segítségével a csalihalat felfûzzük a zsinórra úgy, hogy a horog csak egy kicsit álljon ki a testébõl. A zsinór másik végét a fõzsinórra kötjük amire ezelõtt felfûztünk egy propellert és egy kisebb gömbólmot, ami a dobáshoz szükséges súlyt szolgáltatja. Érdemes forgókapcsor a fõzsinór és az elõke közé beiktatni, mert így elkerülhetjük a zsinórcsavarodást. Ha jól vezetjük a kishalunk bukdácsolva pörögve kelti fel a ragadozó figyelmét. A mücsalis horgászatnál a spinnerezés, woblerezés, twisterezés, gumihalazás jöhet szóba, a süllõ ritkán kap támolygó villantóra, inkább csak a gyors mozgásúakat szereti.
Az egyik nagyon népszerû módszer a süllõhorgászok körében a mártogatás, ami tulajdonképpen azt jelenti, hogy a bedobott szereléket lassú emeléssel- süllyesztéssel kell bevontatni, úgy hogy a csalihal mindig süllyesztéskor feneket érjen. Sokszor hatékonyabb módszer mint a fenekezés, vagy a pergetés, óriási elõnye, hogy nagy területeket horgászhatunk végig. A súly lehet ólom, de sok helyen csavaranyát, csavart, sõt gumigyûrûbe hurkolt követ használnak, azért mert eléggé elakadós módszer ez, tehát ha leszakad a szerelék akkor se bánkódjunk, hanem szereljünk újra, mert a süllõk szeretik a búvóhelyeket. Sok esetben az ólom éppen e miatt drága, és még ráadásul környezetszennyezõ is.


Felszerelés:
Fenekezõ horgászathoz válasszunk 3 m körüli horgászbotot 30-60 g dobósúllyal, és B akciós horgászbotot. Az orsó 40-es kapacitású, a zsinór max. 0,30 mm átmérõjû, de ha a Balatonon és valamely nagyobb állóvizünkön horgászunk érdemes megkockáztatni a vékonyabb zsinórt 0,20 mm-ig.
Úszózáshoz tartásban 3,5 m-es 40-80 g dobósúlyó B akciós gerinces botot alkalmazzunk, az orsó 40-es kategóriájú, a zsinór 0,30-as legyen.
Pergetésre 2,70-3,00 m hosszú 20-40 g dobósúlyú horgászbotot használjunk, 40-es kapacitású, megbízható fékrendszerû és legalább 3 golyóscsapággyal rendelkezõ orsót használjunk. A zsinór itt lehet 0.20-0,25 mm-es jóminõségû kopásálló zsinór, a márka tekintetében az legyen a mérvadó, hogy minél lágyabb és kopásálóbb legyen.
Mártogatáshoz 3,5-4,00 m hosszú, 15-30 g dobósúlyú érzékeny spiccû botot használjunk, sok horgász a match botot használja eredménnyel, fõleg esõs idõben célszerû az alkalmazása, mert a zsinór bevontatáskor nem tapad a bothoz, és a kapást is könyebb így érzékelni.


Csalik:
Süllõzésre, ha élõhallal horgászunk, egy fontos szempontot figyelembe kell venni, ez pedig a csalihal mérete. Ugyanis a süllõnek nincs akkora szája mint a csukának, így nem képes elnyelni egy átlagos süllõ egy 10 cm- nél nagyobb csalihalat. A kishalak közül is a hosszúkásabbakat részesíti elõnyben. A hal fajtája is döntõ fontosságú lehet, a szivárványos ökle áll az elsõ helyen a második a küsz, követi a kisebb bodorka, vörösszárnyú keszeg, sügér, naphal apróbb példányai.
Sokan horgásznak élettelen csalihallal, itt is figyelembe kell venni, hogy semmi esetre se legyen hosszabb 5-7 cm-nél. Elõszeretettel alkalmazzák fõleg a Balatonon a "megtaposott halat", amelyet a horogra való felûzés elõtt szabályosan laposra tapossák, ezáltal a kishalnak az összes tartóváza eltörik, és a vízben lágyab himbálózva mozog, így kelti fel a ragadozók figyelmét.
A halszelet is bevált csali, ha a csalihalaink közül csak nagyobbacskák vannak, akkor készítsünk belõle halszeletet, gyakran fogósabb mint az élõ csalihal, mert a süllõ kitûnõ ízérzékelõ képességét célozza meg.
Élõ csalik közül a süllõ kaphat gilisztára, de nem ez a fõ csalija.
Mûcsalik közül a kisméretû körforgókat alkalmazhatjuk villantós horgászathoz. Twisterek közül 5-7 g-osakat használjuk, sárga fluorsárga vagy fehér farokrésszel. Gumihalas horgászatnál a mûcsalink legyen 5-10 cm-es, itt is világos színût alkalmazzunk. Woblerezésnél J-9-S, J-9-GFR, J-9-SFC, CDJ-9-Gfr, CDJ-9-SFC, SSR-7-S, SSR-7-CW jelzésû rapala woblerekkel érdemes próbálkozni.

Fárasztás, kiemelés, élvetartás:
A süllõ fárasztása abból ál, hogy fel kell tornászni a mélyebb vízrétegekbõl, nagyobb példányainak fárasztása rendkívüli horgásztudást, tapasztalatot igényel, a kissebje az elsõ kirohanás után rendszerint megadja magát. A szákolásnál oda kell figyelni, fõleg ha a horog a csontos szájpadlásba akadt, ilyenkor semmi esetre se erõltessük, inkább hagyjuk, hogy néhányszor visszaperdüljön a mélybe, természetesen a zsinórt tartsuk mindig feszesen. A szákolás csak akkor eredményes ha a süllõ kissé oldalára dõlve hagyja magát vezetni, mindig fej felõl merítsünk. Bátrabb horgásztársaink kézzel is kiemelhetik a halat, itt fokozottan érvényes, hogy csak a teljesen kifáradt halat emeljük ki, ugyanis a hátúszó kemény tüskéi, és a kopoltyú éles fedõlemezei sérülést okozhatnak. A süllõ élvetartása kényes feladat, amennyiben halunk vérzik, komolyabban megsérült a horogtól, kár bilincsre fûzni, azonnal öljük meg és száraz ruhába csavarjuk be. Amennyiben zsákmányunk látszólag életképes, hosszú kötélre fûzve engedjük a mélybe.

 
Horgászmódszerek
 
Mindenféle
 
Felszerelés
 
Horgásziskola
 
Vizek
 

A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!